HAZERO KLUB

Parowozik Fleischmann B-05_609_Bhxxz | Wagon osobowy 2 kl Bhxxz 05 609

Wagon osobowy 2 kl


Metryka modelu

Rodzaj wagony osobowe
Seria pojazdu Bhxxz
Epoka IIIa
Producent Parowozik Fleischmann
Numer katalogowy B-05_609_Bhxxz
Rok produkcji 2010
Zarząd kolei PKP
Numer inwentarzowy 05 609
Skala H0
Stacja macierzysta Poznań Główny
Dyrekcja Dyr. Poznań
Liczba osi 6

Dodatkowe informacje

Ex niemiecki (pruski) typ KPEV AB6ü Pr06.
Limitowana edycja Parowozika - 40 sztuk.

Krzysztof Koj na forum napisał:

Trzy osie na wózek nie były potrzebne dlatego, żeby zwiększyć nośność wagonu, bo był to w końcu taki sam wagon, jak na wózkach dwuosiowych, miał identyczny układ i wyposażenie wnętrza (a więc także ilość miejsc !), ale jeśli już, to tylko po to, aby zmniejszyć nacisk na oś, a co za tym idzie, żeby wagony o takiej masie własnej mogły kursować na liniach kolejowych o słabszej nawierzchni, i aby ich wpływ na stan nawierzchni kolejowej był mniej szkodliwy.
Budowa sześcioosiowych wagonów pasażerskich wynikała jednak z dążenia do poprawy spokojności biegu wagonów pasażerskich, co wiązało się bezpośrednio ze zwiększeniem ich masy własnej o ok. 15-20% w stosunku do wagonów czteroosiowych, ze względu na zastosowanie wózków trzyosiowych...
Budowa sześcioosiowych wagonów pasażerskich podjęta przez KPEV w latach 1906-07, była pewnego rodzaju eksperymentem i budowy takich wagonów zaniechano (z przyczyn ekonomicznych) już w roku 1907, po zbudowaniu ogółem zaledwie 167 wagonów rodzaju AB6ü, ABC6ü i C6ü, powracając do budowy wagonów czteroosiowych.
Kontynuowano jedynie budowę sześcioosiowych wagonów sypialnych, restauracyjnych i salonowych, jako znacznie cięższych, ze względu na ich wyposażenie.

Sześcioosiowe wagony pasażerskie budowane dla KPEV, nie różniły się absolutnie niczym (oczywiście oprócz wózków) od czteroosiowych wagonów pasażerskich do ruchu dalekobieżnego, budowanych w tych samych latach i miały nawet niezmienione oznaczenie typu wagonu, w stosunku do wagonów czteroosiowych tej samej klasy. 
[..]
W przypadku modeli zapowiedzianych przez "Parowozika", mamy do czynienia z wagonami dawnej klasy 1/2, niemieckiego (pruskiego) typu AB6ü Pr06, w oznakowaniu PKP z końca epoki IIIa (już jako wagony dawnej klasy 2), a jeśli tak, to można śmiało odpowiedzieć, że wagonów tych na PKP po roku 1945 było dokładnie pięć, a więc wcale nie tak mało, biorąc pod uwagę fakt, że budowano je tylko przez niespełna dwa lata, i że zbudowano ich ogółem 72 egzemplarze.
[?]
Konstrukcja tych wagonów była całkowicie drewniana, włącznie z zasadniczymi elementami ostoi, i była obita blachą, jednak masa własna tych wagonów była większa o 15-20% w stosunku do wagonów czteroosiowych, tylko i wyłącznie za sprawą cięższych wózków. W zależności od klasy wagonu, masa własna takiego wagonu wahała się od 48 do 42 ton.

Pierwszy z w/w wagonów został skreślony z inwentarza PKP 2 sierpnia 1957 roku, natomiast pozostałe wycofano z eksploatacji handlowej do marca 1964 r. Oczywiście, wraz z wejściem w życie letniego rozkładu jazdy 1956, wszystkie 5 wagonów stało się wagonami "nowej" klasy pierwszej, a więc otrzymały one nowe oznaczenie serii Ahxxz.
Trzeba jednak pamiętać, że mówimy tutaj wyłącznie o pruskich, 6- osiowych wagonach pasażerskich AB6ü Pr06, a przecież na PKP po roku 1945, eksploatowano również 6- osiowe wagony pochodzenia pruskiego innych klas, a także wagony sypialne i służbowe.
Należałoby więc sprawdzić, czy wagony te nie przetrwały w normalnej eksploatacji na PKP jeszcze dłużej niż do roku 1964. Pewne jest jednak to, że żaden 6- osiowy wagon pasażerski nie otrzymał już nowego numeru UIC w roku 1968, a więc żaden nie dotrwał do tzw. epoki IVa...
				

Szukaj informacji o modelu w Google


Galeria zdjęć